Детальний опис фестивалю

Перший міжнародний фестиваль «Запорізька книжкова толока» має такі напрями:

 • книжковий ярмарок за участі українських видавництв;
 • презентації та інші заходи книжкової промоції;
 • творчі локації – поетичні читання, літературні бесіди, автограф-сесії;
 • дискусійні майданчики та круглі столи на теми книговидання і книгочитання;
 • майстер-класи та воркшопи;
 • дитячий простір «Книголісся»;
 • інтеграційний простір «Рівні можливості»;
 • покази документального кіно «Docudays UA»;
 • видання Альманаху Запорізької книжкової толоки.

Мета фестивалю «Запорізька книжкова  толока» – гармонізація суспільних стосунків та сприяння інтеграції вразливих верств населення до життя громади Запорізького краю.

Завдання фестивальної програми:

 • створення майданчику для міжкультурного та соціального діалогу;
 • ознайомлення запорізьких читачів з широким асортиментом українського та світового книговидання;
 • відродження зацікавленості до книги, традицій дитячого і сімейного читання, підвищення інтересу та мотивації до особистісного розвитку;
 • підтримка українського, зокрема, і запорізького книговидавця.

Дізнатись про ЗКТ-2015 у фактах і цифрах.

Книжковий ярмарок

До участі в книжковому ярмарку першої «Запорізької книжкової толоки» долучились 59 українських видавництв та організацій, що займаються книговиданням і книгорозповсюдженням. 40 з них взяли безпосередню стендову участь:

 • «Смолоскип», «Дуліби», «Юстініан», «Знання», «Час майстрів», «Люта справа», «Дух і літера», «Український пріоритет», «Генеза», «Картографія», «Академія», Феєрія мандрів» (Київ);
 • «Родосвет», «Новий Акрополь» (Київ-Запоріжжя);
 • «Видавництво Старого Лева», «Літопис» (Львів);
 • «Баланс Бізнес Букс», «ALEMAK», «Герда», Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» (Дніпропетровськ);
 • «Клуб сімейного дозвілля», «Права людини» (Харків);
 • «Крок», «Навчальна книга «Богдан», «Лібра-Терра» (Тернопіль);
 • «Discursus» (Брустурів), «Нова книга» (Вінниця), «Книга-ХХІ» (Чернівці), «Країна мрій» (Чернігів), «White phoenix» (Кам’янець-Подільський);
 • «Просвіта», «Дніпровський металург», «ЛІПС», «Дике поле», «Плюс 73», АА «Тандем», «Інтер-М», видавничий будинок «Кераміст», видавничий центр «Друкарня wolf», журнал «VIP-клуб» (Запоріжжя).

 Презентації та інші заходи книжкової промоції

Плануючи фестивальну програму ЗКТ, ми прагнули представити запорізькому читачеві найбільш резонансні книжкові новинки від українських видавництв. Серед них – книжкові проекти, присвячені актуальним суспільно-політичним і культурологічним темам:

 • роман «Іловайськ» («КСД», 2015) українського письменника, журналіста, громадського діяча Євгена Положія;
 • «Анексія: Острів Крим. Хроніки «гібридної війни» політичного експерта Тараса Березовця;
 • збірка «Далекі близькі» («ВСЛ», 2015) одного з найяскравіших філософів сучасності – Володимира Єрмоленка;
 • україномовний переклад книги Умберто Еко і Жан-Клода Кар’єра «Не сподівайтеся позбутися книжок» («ВСЛ», 2015) за участі журналістки, письменниці, літературознавці та перекладача Ірини Славінської;
 • нова книга  популярного українського письменника і політичного діяча Василя Шкляра «Чорне сонце» («КСД», 2015);
 • книжкові проекти видавництва «Люта справа» – «Еволюцію або смерть. Пригоди павіана Томаса» Івана Семесюка, «Кагарлик» Олега Шинкаренка, «Прощальний поцілунок Ілліча» Вано Крюґера, а також антологія «Мистецький Барбакан. Трикутник 92» (2015);
 • альманах «Майдан. (R)Еволюція духу» Антіна Мухарського та інші.

За даними статистики, презентації книг та літературних проектів відвідали близько 65% від загальної кількості відвідувачів фестивалю – більше 3500 осіб за 3 дні.

Творчі локації – поетичні читання, літературні бесіди, автограф-сесії

Понад 20 сучасних українських поетів приєднались до фестивальної програми ЗКТ. Протягом трьох днів фестивалю вони презентували нові збірки, читали свої кращі поезії, роздавали автографи та ділилися натхненням із відвідувачами Толоки.

Серед учасників: Юрій Матевощук, Юрій Завадський, Юлія Баткіліна, Лесик Панасюк, Маріанна Кіяновська, Томаш Деяк, Тетяна Винник, Михайло Жаржайло, Анастасія Дмитрук, Антон Полунін, Павло Вольвач, Марія Старожицька, Ірина Сажинська та інші.

Також серед цікавинок творчої програми – презентація фестивалю відеопоезії CYCLOP та арт-проекту «Розділові», музично-поетичні перфоманси, прем’єрні покази в Запоріжжі документальних фільмів «Вальс Алчевськ» (режисер – Вадим Ільков) і «Майдан: (Р)еволюція духу» Антіна Мухарського.

Дискусійні майданчики та круглі столи

Майстер-класи та воркшопи

Упродовж трьох днів фестивалю лише в дитячому просторі «Книголісся» відбулись 33 мистецькі майстер-класи від запорізьких, дніпропетровських і київських майстрів. Особливе захоплення маленьких відвідувачів викликала творча майстерня «Ліплення мультфільму з пластиліну» від анімаційної студії Primus Animation (Київ). Тут можна було зробити власного пластилінового персонажа, оживити його й одразу побачити це диво на екрані.

А трохи старші та й зовсім дорослі гості Толоки долучились до майстер-класів Ольги Верменич – засновниці та викладачки авторських курсів каліграфії, відомої популяризаторки цього витонченого мистецтва.

Дитячий простір «Книголісся»

Дитячий простір «Книголісся» – це презентації нових дитячих книжок від кращих вітчизняних видавництв і письменників; виступи відомих казкарів Сашка Лірника, Санька Сита (Олександра Виженка) та інших, творчі майстерні та книжкові інсталяції.

Казкову атмосферу першого «Книголісся» гармонійно доповнила виставка полотен українських і білоруських художників, представлена видавництвом «Час майстрів» (Київ).

Загалом, кількість пізнавальних і розважальних заходів для маленьких читачів та їхніх батьків – понад 50. А головний серед них – читацький марафон, під час якого запрошені гості та всі охочі читають вголос улюблені дитячі книжки.

Інтеграційний простір «Рівні можливості»

Особливим компонентом ЗКТ став творчий проект інтеграційного театру «Покажи» та театру-лабораторії «VIE». Це прем’єра-експеримент, продовження проекту жестової відеопоезії «Тиша».

Живе виконання жестовою мовою віршів сучасних польських поетів (Адама Загаєвського, Марціна Свєтліцького, Віслави Шимборської, Богдана Задури) відбулось прямо на центральній сцені фестивалю. До читань долучились як відвідувачі з вадами слуху, так і пересічні любителі поезії. У спільному просторі вони змогли відчути, як «звучать» рими і ритми в цілковитій тиші, і переконатись, що для мистецтва не існує ні меж, ні обмежених можливостей.

Також завдяки партнеру фестивалю – ГО «Рівні Можливості» (громадський центр ім. Макса Гранта, Благодійний фонд «Мазаль Тов») – було організовано простір для відвідувачів з числа людей з особливими потребами, які мають вади руху.

Покази документального кіно «Docudays UA»

Документальні фільми про права людини від міжнародного фестивалю «Docudays Ua» не виходять у прокат і не викладаються в мережі Інтернет. Їх перегляд під час ЗКТ став можливим завдяки ГО «Кіноклуб «Сходження», що є партнером кінофестивалю «Docudays Ua» та юридично має право транслювати окремі документальні фільми в рамках роботи запорізького «Докуклубу».

Пропоновані для перегляду фільми мають психотерапевтичний характер,  розкривають теми людського потенціалу та захисту прав людини. Їх основне завдання – підвищення громадянської та правової свідомості запорізьких глядачів для зменшення соціальної напруги у суспільстві, зумовленої близькістю військового конфлікту.

Видання Альманаху «Запорізької книжкової толоки»

Альманах Запорізької книжкової толоки був задуманий як творчий продукт літературного конкурсу в межах фестивалю. Його мета – посилення мотивації та промоція молодих українських авторів у книговидавничому середовищі.

До першого Альманаху ЗКТ увійшли поезії та коротка проза шести переможців конкурсу «Запоріжжя в часі і просторі» разом з творами відомих українських авторів-гостей фестивалю. Серед останніх – Антін Мухарський, Михайло Жаржайло, Антон Санченко, Тала Владмирова, Олена Красносельська, Тетяна Савченко, Анастасія Косодій, Валентин Терлецький, Заза Пауалішвілі та інші.

Компанію знаним літераторам склали молоді прозаїки Наталя Лобач, Віталій Шевченко і Ярослав Лєбєдєв і поети Ольга Брагіна, Миша Бро, Олена Ольшанська.

Примірники Альманаху разом з дипломами були вручені всім учасникам фестивалю у день закриття (видавцям, авторам, почесним гостям та ін.).

(Visited 2 418 times, 1 visits today)